O Houbičce

Lesní klub Houbička je prostor pro pobyt dětí v harmonickém vztahu a v souladu s přírodou a přírodními cykly. Klademe důraz na rytmus dne, kontakt dětí s přírodou, respektující přístup, uznávání emocí, svobodnou hru a myšlení. Ke každému dítěti přistupujeme individuálně. Chceme být místem, na které budou děti i rodiče rádi vzpomínat.

Zázemí dětského lesního klubu najdete na konci obce Drahotín, 20 minut chůze od autobusové zastávky
v obci. Cesta je zpevněná, lze dojet automobilem přímo k zázemí. 

Telefon: +420 731 972 583, e-mail: lkhoubicka@seznam.cz

Provozovatelem Lesního klubu Houbička je spolek Lesní klub Houbička, z. s., se sídlem Drahotín, č.p. 64, 345 22. Provoz klubu je podpořen dobrovolnou spoluprací rodičů dětí a příznivců z řad veřejnosti. Je  hrazen z příspěvku rodičů, dotací, grantů a sponzorských darů.

  • Nabízíme pravidelné vzdělávání pro skupinku dětí ve věku 2,5 − 6 let (max. 16 dětí).
  • Vycházíme z konceptu Prožitkového učení  a využíváme prvky Montessori a Waldorfské pedagogiky.
  • Program realizujeme převážně v přírodě  za přítomnosti dvou průvodců.
  • K dispozici máme rozlehlý pozemek s herními prvky, vyhřívanou jurtou (stavba jurty 4/2024), maringotkou, chatičkou. Další zázemí budujeme.
  • Lesní klub bude pro děti otevřen od pondělí do čtvrtka od 7.30h do 16.00h. Mimo státní svátky a předem určené prázdniny.
  • Nástup možný kdykoliv v průběhu roku.
  • Preferujeme celodenní a celotýdenní docházku čistě z pedagogického hlediska.
    (stálý kolektiv dětí).

Denní kapacita Houbičky je šestnáct dětí, kterým se věnují dva dospělí průvodci, tak, aby si ke každému dítěti mohli vytvořit individuální vztah a přístup vycházející z jeho specifických potřeb.

Houbička je lesním klubem s celodenním pobytem v přírodě inspirovaný filozofií lesních mateřských škol. Vzhledem k tomu, že klub není akreditován Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a není tedy oficiálně zařazen do sítě školských zařízení, nenazývá se školkou či mateřskou školkou.

Kromě pohybu venku děti aktivně seznamujeme s prostředím, ve kterém žijí.
Plánujeme návštěvy kulturních institucí, farem v okolí a dalších zajímavých míst.

Lesní klub Houbička je členem Asociace lesních mateřských škol.


Rozdíl mezi lesním klubem
a lesní školkou

Lesní mateřská škola (LMŠ)
Lesní MŠ je zapsána v Rejstříku škol a školských zařízení, dostává finanční příspěvky od státu a děti v ní mohou plnit povinný rok předškolní docházky. Je pod kontrolou České školní inspekce a Krajské hygienické stanice. LMŠ definuje školský zákon (561/2004 Sb. v aktuálním znění): "Za lesní mateřskou školu se považuje mateřská škola, ve které vzdělávání probíhá především ve venkovních prostorách mimo zázemí lesní mateřské školy, které slouží pouze k příležitostnému pobytu. Zázemí lesní mateřské školy nesmí být stavbou." Provozní podmínky a vybavení lesních MŠ blíže popisuje §9 vyhlášky 410/2005 Sb. Zakladateli LMŠ jsou většinou neziskové organizace (spolky), stále častěji se mezi zakladatele řadí i obce. V obecních LMŠ bývá školkovné ve stejné výši jako v obecní "kamenné" MŠ a provoz školky je pak dofinancován z rozpočtu obce. Ostatní lesní MŠ musí svůj provoz dofinancovat převážně ze školkovného od rodičů.  

Lesní klub (LK)
Lesní klub není zapsán v Rejstříku škol a školských zařízení, nedostává žádné pravidelné příspěvky od státu a děti v něm nemohou plnit povinný rok předškolní docházky. Provoz klubu nepodléhá žádným povinným kontrolám. Obvykle se jedná o dlouhodobý komunitní neziskový projekt, který svůj provoz šije na míru možnostem, podmínkám a v neposlední řadě potřebám komunity a místa, kde se nachází. Každá taková organizace má etický závazek hájit čest vzdělávání v přírodě a je na rodiči, aby byl důsledným kontrolním orgánem v zájmu dětí. 

Jak vypadá typická lesní školka?
Ve školce je většinou 16 dětí ve skupině za doprovodu 2 dospělých osob (často nazývaných "průvodci").
Děti tráví většinu dne venku, do zázemí si chodí zpravidla jen odpočinout v době po obědě, případně v zázemí obědvají, pokud venkovní podmínky nedovolují jíst venku.
Vybavení dětí následuje rčení: "Není špatné počasí, pouze špatné oblečení.". Nosí několik vrstev z materiálů vhodných pro dané roční období a v zázemí mají uloženo náhradní oblečení. Pokud jsou děti správně oblečené, zima jim není, což dokládají zkušenosti našich kolegů z Irska (tam prší skoro pořád), či ze Skandinávie (na severu člověk teprve pozná, co je zima a závěje). Jinými slovy, dětem je teplo, jsou v suchu a v postupně se také učí, jak toho docílit. Na čerstvém vzduchu při proměnlivé okolní teplotě se také děti účinně otužují a posilují imunitní systém.
Součástí zázemí bývá zahrada, často také s "blátivou kuchyní", která obvykle nahrazuje tradiční pískoviště. Plastové bábovičky jsou nahrazeny nejrůznějšími rendlíky, hrnci a naběračkami. Důležitým materiálem pro hru je bláto, které díky dětské fantazii dokáže získat nekonečně forem.
V zázemí školky najdete knihy, hry a materiály pro tvoření převážně z přírodních materiálů. Na záplavy hraček či digitální technologie můžete zapomenout. Hlavní materiál pro hru a rozvoj tvořivosti nabízí pestré prostředí lesa.    

Rozhodování, zda se stát "nerejstříkovým" lesním klubem, nebo "rejstříkovou" lesní MŠ je na každé školce, jejích provozovatelích a rodičích dětí. Skutečnosti, které v rozhodování hrají roli jsou následující:

  • LMŠ je legitimním poskytovatelem vzdělávání, je definována a chráněna konkrétními právními předpisy, je jasně uchopitelná pro úřady; je však těmito pravidly současně limitována.
  • LMŠ dostává od příslušného krajského úřadu prostředky na pokrytí části zejm. personálních nákladů.
  • Rodiče dětí navštěvujících LMŠ si mohou odečíst zaplacené školkovné do výše 9900 Kč z vyměřené daně z příjmu. Rodiče dětí z LK nemohou.
  • LMŠ je kontrolována Českou školní inspekcí (ČŠI) a vzdělává výhradně podle Rámcového vzdělávacího programu (RVP).
  • LK také vzdělává dle RVP, jeho realizace však není garantována ČŠI.
  • LK se může rozhodovat svobodněji (např. v rozsahu provozní doby – nemusí mít pětidenní celodenní provoz v rozsahu min 6,5 hod./den a volby pedagogů – průvodců bez ohledu na jejich oficiálně dosažené vzdělání, volbě zázemí apod.).
  • Registrace ve školském rejstříku znamená administrativní zátěž, povinnost mít ředitele se zákonem danou kvalifikací, poskytovat pedagogickým pracovníkům osm týdnů dovolené a další povinnosti, se kterými jsou spojené vyšší náklady. Provoz LMŠ je tedy celkově dražší než provoz LK.
  • Stravování v lesní MŠ řeší školský zákon tzv. výdejnou lesní mateřské školy, což je formát respektující jak hygienická pravidla, tak pobyt v přírodě.
  • V LMŠ mohou děti plnit povinný rok předškolní docházky. Děti z LK obvykle nastupují do režimu tzv. individuálního předškolního vzdělávání nebo musí přestoupit do mateřské školy tj. registrované ve školském rejstříku.
Zdroj: Asociace lesních mateřských škol
https://www.lesnims.cz/lesni-ms/co-je-lesni-skolka.html